کلاوو یا سنجاب زمینی کبودراهنگ

یکی از زیباترین حیوانات وحشی شهرستان کبودراهنگ که تقریبا همه ما آن را مشاهده کرده ایم و به اشتباه  آن را موش صحرائی مینامیم  سنجاب زمینی یا کلاوو است .

کلاوو یکی از جوندگان خانوداه سنجابیان می باشد.کلاوو از جوندگان درشت اندام می باشد،که اندازه آن در حدود 30تا18 سانتی متر می باشد .رنگ عمومی آن خاکی،خاکستری مایل به قهوه ای یا زرد می باشد.لاله گوش خیلی کوچک و دم نیز کوتاه می باشد و در انتها پوشیده از موهای پرپشت تیره روشن می باشد.
پراکندگی:
مناطق انتشار و پراکندگی کلاوو در دنیا روسیه و در ایران همدان خراسان،زنجان و قزوین می باشد.
خصوصیات محیطی:
کلاوو در پیرامون تپه ها و زمین های مسطح و جلگه فعالیت دارد از نظر آب و هوا در اقلیم سردسیری و معتدل رشد و نمو می کندوچون اغلب در مراتع و دیمزارها فعالیت داشته از نباتات مرتعی و غلات دیم تغذیه می کند.
لانه کلاوو یک یا دو سوراخ داشته و طول آن 3تا5/1متر و بندرت تا 10متر نیز می رسد.عمق لانه نیز برحسب نوع خاک از 60تا 150 سانتی متر متغیر است.
خصوصیات زندگی:
کلاوو از جوندگانی است که خواب زمستانی دارند و دوره خواب آنها طولانی بوده و از اواسط تیرماه تا اوایل اسفند بطول می انجامد.کلاوو از اواسط تا اواخر اسفند بیدار شده و شروع به فعالیت نموده این دوره نسبت به دوره خواب کوتاهتر و در حدود 4تا5ماه می باشد.کلاوو از برگ و گیاهان تغذیه می کند.
تولید مثل:
کلاوو پس از بیداری جفتگیری می کند و یکماه بعد زایمان می کند تعداد بچه ها 3تا 12 عدد می باشد و در هر سال فقط یکبار بچه زایی دارد.دوره پرورش بچه ها در لانه حدود یکماه می باشد در این مدت بچه ها از شیر مادر تغذیه نموده و سپس بتدریج بچه ها از لانه خارج شده و شروع به تذیه از گیاهان می نمایند.
دشمنان طبیعی:
کلاوو مورد حمله انواع جانوران شکاری مانند باز و عقاب و سگ و روباه قرار می گیرند.
کلاوو بدلیل داشتن پوستی نرم و زیبا همواره در کشورهای دیگر مورد حمله شکارچیان پوست قرار می گیرد و مورد قتل عام واقع می شوند.

/ 0 نظر / 172 بازدید