در آخرین همایش شهرداران استان همدان در سال ۹۳ چه گذشت؟

به گزارش همدان پرس؛ استاندار همدان با بیان اینکه شهرداران باید گردشگری همدان را توسعه بخشند گفت: شهرداری محل سیاهی لشکر نیست زیرا یک نیروی کارآمد به 10 نیروی کار که مفید نیستند، کفایت می‌کند.

محمدناصر نیکبخت ظهر امروز در همایش شهرداران با بیان اینکه شهرداری‌ها بدون هر حاشیه‌ای تلاش خوبی در انجام وظایف خود به کار گیرند، افزود: در آستانه ورود به سال جدید یکی از دغدغه‌هایی که در زمینه مباحث شهری وجود دارد، مسافران نوروزی و اسکان آنهاست. وی با تأکید بر اینکه شهرداران باید پذیرایی خوب و شایسته‌ای از مسافران داشته باشند، گفت: همدان به عنوان قطب گردشگری کشور مطرح شده و با انجام اقدامات لازم باید بتوانیم همچنان همدان را به این عنوان مطرح کنیم.

استاندار همدان با بیان اینکه حق همدان گرفته شده و مطالبه زیادی نشده، بیان داشت: همدان با وجود قرار گرفتن در مسیر گردشگری، اما در مقصد گردشگری واقع نشده که با توجه به داشته‌های همدان این امر باید بیشتر تقویت شود. وی با تأکید بر اینکه همدان می‌تواند مقصد گردشگری ایران باشد، افزود: همدان چیزی برای اول شدن برای عنوان مقصد گردشگری ایران کم ندارد و در این امر آب و هوا، گردشگری مذهبی، تاریخی و طبیعی فراوان دارد.

نیکبخت یکی از عوامل توسعه همدان را ایجاد سرمایه‌‎گذاری آن هم با مشارکت بخش خصوصی دانست و افزود: یکی از مشکلات ما در عدم موفقیت در امر سرمایه‌گذاری این است که مزیت‌های سرمایه‌‎گذاری را ندانسته و از میزان اشتغالزایی و توسعه این مهم بی‌اطلاع هستیم. وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت سرمایه‌گذاری در همدان بهتر از گذشته شده، خاطرنشان کرد: بنده به عنوان استاندار هموار کردن مسیر سرمایه‌گذاری را ادامه داده و خسته نخواهم شد تا بتوان سرمایه‌گذاران زیادی در همدان شاهد بود.

استاندار همدان نجات و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی کشور را منوط به توجه به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دانست و گفت: ورود بخش خصوصی رشد و توسعه را می‌تواند به همراه داشته باشد و شهرداران در این زمینه باید ورود کنند. وی با بیان اینکه شهرداران باید دقت لازم را در حمایت از سرمایه‌گذاری داشته باشند، افزود: راه توسعه از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می‌گذرد.

نیکخبت یکی از مشکلات گردشگری همدان را نبود مکان اسکان از جمله هتل و مهمانپذیر مناسب دانست و گفت: در ایام نوروز پیش‌بینی 105 هزار مسافر نیازمند اسکان در حوزه شهرداری در همدان داریم که شهرداری باید با مشارکت بخش خصوصی نسبت به تأمین اسکان اقدام کند. وی پهن شدن فرش قرمز برای استقبال از سرمایه‌گذاری در همدان را شعار ندانست و گفت: همدان شایسته بهترین‌ها در کشور است و با توجه به دسترسی‌های آسان به نقاط مختلف، آب و هوای مطبوع و سایر مزیت‌ها باید بیش از این به همدان توجه کرد.

استاندار همدان در ادامه با تأکید بر معرفی و شناسایی علما و فضلای همدان خاطرنشان کرد: همدان روزی امپراتوری کشور بوده که بر این اساس شهردار آن نیز باید بهترین عملکرد را در معرفی همدان داشته باشد. وی با تأکید بر جذب سرمایه‌گذار از سوی شهرداری‌ها اذعان کرد: شهرداری‌ها با جذب گردشگر می‌توانند علاوه بر توسعه شهر معرفی همدان را نیز  داشته باشند.

نیکبخت باغات و فضای سبز را ریه‌های شهر دانست و گفت: شهرداری باید دقت لازم را در جلوگیری از تخریب باغات داشته باشد. وی با تأکید بر مراقبت و جلوگیری از فساد اداری در شهرداری‌ها یادآور شد: آموزش پرسنل شهرداری‌ها کار درستی است و آموزش فنی مرتبط با شهر و حفاظت از سلامت سیستم اداری در دستور کار قرار گیرد.

استاندار همدان با بیان اینکه دریافتی‌های پرسنل نیز باید متناسب با وظایف و مسئولیت افراد باشد، افزود: اجرای پروژه‌های عمرانی دقت نظر داشته باشید و بر مسئولیت‌ها نظارت کنید. وی با بیان اینکه از افزایش نیروی جدید غیر کارآمد جلوگیری کنید، تصریح کرد: شهرداری محل سیاهی لشکر نیست زیرا یک نیروی کارآمد به 10 نیروی کار که مفید نیستند، کفایت می‌کند.

نیکبخت در بخش دیگری از سخنانش پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی را از وظایف ذاتی شهرداری‌ها دانست و گفت: نیم‌درصد شهرداری‌ها از سوی شهرداران جدی گرفته و پرداخت به موقع آن مد نظر قرار گیرد. وی با اشاره به مشکل شدید بی‌آبی در استان همدان یادآور شد: شهرداری‌ها در آبیاری فضای سبز به طور جدی از استفاده آب شرب در این امر خودداری کنند و تبلیغات صرفه‌جویی آب را سرلوحه قرار دهند.

استاندار همدان با اشاره به برگزاری سه انتخابات در سال 94 اظهار کرد: انتخابات مجلس، میان‌دوره‌ای شوراها و مجلس خبرگان در سال جدید برگزار می‌شود که نباید از سیستم شهرداری به نفع کسی استفاده شود. وی در پایان سخنانش با تأکید بر اینکه باید فضای انتخابات کاملاً بی طرفانه دنبال شود، بیان داشت: سیستم اداری باید امانت‌دار مردم بوده و فضای انتخابات قبل و بعد از انتخابات متشنج نشود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان گفت: 16 میلیارد ریال از سهم نیم درصدی کتابخانه‌های عمومی از سوی شهرداری محقق شد که به جز یک شهر همه شهرها متعهد بودند.

فرهاد فرزانه ظهر امروز در همایش شهرداران همدان با بیان اینکه استان همدان دارای 29 شهر است، اظهار کرد: 4 هزار نفر پرسنل در شهرداری‌های همدان فعالیت می‌کنند. وی با بیان اینکه امور آزمون‌های شهرداری از این پس به معاونت عمرانی و دفتر امور شهری واگذار شده، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در این آزمون 4 هزار نفر شرکت کنند، که این افراد در رشته‌های فنی و برق می‌توانند حضور یابند که محور اشتغال آنها آتش‌نشانی خواهد بود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان با بیان اینکه آزمون دیگری نیز در شهریورماه برگزار می‌شود، افزود: سازمان شهرداری بر آن است هر سال یک آزمون بزرگ را در شهریورماه داشته باشد. وی در ادامه با بیان اینکه چرخش مالی شهرداری‌ها در سال 93، 540 میلیارد تومان بود، افزود: با وجود مشکل مالی امسال نزدیک به 105 میلیارد تومان مجموع درآمدهای غیر کوششی شهرداری‎ها بوده است.

فرزانه با بیان اینکه تاکنون 96 میلیارد تومان اعتبارات نقدی در بخش‌های مختلف بوده، افزود: حدود 16 میلیارد ریال سهم کتابخانه‌های عمومی از نیم درصد شهرداری است که به جز یک شهر همه شهرها به این موضوع متعهد بودند. وی با بیان اینکه دو شهر برزول و گیان به طور کامل تعهدات خود در نیم درصد شهرداری را پرداخت کرده، افزود: پرداخت نیم درصد تکلیف قانونی شهرداری است و اما و اگری وجود ندارد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان بیان داشت: برای نخستین بار 4 میلیارد و 500 میلیون تومان از طرف سازمان همیاری شهرداری‎ها برای خرید ماشین‎آلات از جمله 9 کمپرسور، پنج خودرو آتش‎نشانی، چهار خودرو حمل زباله و هفت لودر تخصیص داده شد. وی با اشاره به برقراری حقوق بازنشستگی 814 نفر از نیروهای شهرداری‎های همدان در سال 93 یادآور شد: امسال 16 هزار ساعت آموزش برای کارکنان شهرداری‎های استان در قالب 36 عنوان آموزشی در نظر گرفته شد.

/ 0 نظر / 91 بازدید