گیاهان داروئی کبودراهنگ " (آویشن) ککلیک اوتی

 گیاه آویشن 

گیاهی است که به فارسی «آویشن»و در کتب طب سنتی فارسی با نام «حاشا»،«اوشن» و «صعتر الحمیر»نام برده شده.در مناطق مختلف ایران گونه های مختلف ایران گونه های مختلف با اسامی محلی متفاوتی شناخته می شود از جمله در همدان آن را «آزربه»در اطراف تهران «آویشن یا آویشم» و در طالقان «زروه» در آذربایجان و مناطق ترکی زبان «ککلیک اوتی»یا «کاکله اوتی» و در سایر مناطق «صعتر»،«اوشن»، «اشمه کوهی» و، «سی سنبر» و «سوسنبر » نامیده می شود.

گیاهی است از خانوادهLabiatae یاMenthaceae از جنس:Thymus به فرانسویThym و گونه وحشی آن Thym serpoletو به انگلیسی Thyme گفته می شود.نام علمیThymus vulgaris آن است. 

این گیاه خوشبو در شهرستان کبودراهنگ بیشتر در ارتفاعات و کوهها  رشد میکند

خواص درمانی

- آویشن برای تقویت اعصاب، درمان افسردگی، خستگی و بی‌خوابی مفید بوده و همچنین نشاط ‌آور است.

- آویشن خاصیت ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد انگلی دارد و این به جهت وجود ماده تیمون در آن است ولی با توجه به اینکه تیمون خاصیت سمی نیز دارد، در مصرف آویشن زیاده ‌روی نکنید.

- مصرف آویشن به صورت جوشانده برای رفع تنگی نفس، برونشیت، سرفه، نفخ شکم ، سوءهاضمه، آسم ، سیاه‌سرفه،سرگیجه، سردرد و زکام توصیه می ‌شود، برای این منظور 10 گرم آویشن را در یک لیتر آب ریخته و جوشانده آن را در طول روز میل کنید.

- اگر از درد مفاصل ، نقرس، ورم مفاصل و درد سیاتیک در رنج هستید نیز آویشن بخورید.

- بعضی‌ها معتقدند مالیدن جوشانده آویشن روی سر از ریزش موی سر جلوگیری می ‌کند.

/ 2 نظر / 201 بازدید
قراگزلو

آقای جمشیدی تشکر میکنم از وبلاگ قشنگتون.فقط محض اطلاع خدمتتون عرض کنم که کاکوتی نام فارسی ککلیک اوتی می باشد نه آویشن.ولی هر دو بوی شبیه به هم را دارند.

سعید

آخ آخ هوس آبدوغ خیار کردم[لبخند]